31 Ιανουαρίου 2016

ΓΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ 2015-16: ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ-ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ 3-1

Αναδημοσίευση απο το  Doxapetousasfc.gr

Μια σπουδαία νίκη πέτυχε σήμερα η ομάδα μας απέναντι στην πολύ καλή ομάδα του Άρη Φωτολίβους με σκορ 3-1 και έτσι διατηρήθηκε για ακόμη μια αγωνιστική στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, δηλώνοντας ένα από τα φαβορί πλέον για την κατάκτηση του τίτλου.

Για ακόμη ένα ντέρμπυ η Δόξα έδειξε τον καλό της εαυτό παίζοντας ωραίο ποδόσφαιρο με κατοχή της μπάλας  και κλασικές ευκαιρίες για γκολ , με την ομάδα του Άρη να προσανατολίζεται στο αμυντικό παιχνίδι περιμένοντας  τον αντίπαλο και χτυπώντας στις αντεπιθέσεις. Οι γηπεδούχοι με έναν Βέργο σε εξαιρετική μέρα και με σκόρερ   τον Παπαδόπουλο,Ζεδαμάνη, Ασλανίδη πήρανε το πολύτιμο τρίποντο, ενώ το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι είναι να μειώσουν με πέναλτι του Παυλίδη.

Σκόρερς:

49’ Παπαδόπουλος,86’ Ζεδαμάνης,87΄Ασλανίδης- 89’ Παυλίδης Γ(πεν)
    Συνθέσεις:

Δόξα Πετρούσας( Χρήστος Τσιακίρης) Βέργος,Ξενίδης,Καραγιαννίδης,Γιαννίκης,Κότιος,Παπαδόπουλος,
    Μιχαλάκης(69΄ Ζεδαμάνης),Άρμεν(64΄Κύρτσης),Γεβργιάδης,
    Κερασίδης(81΄Τσάντας),Ασλανίδης

Άρης Φωτολίβους(Δημήτρης Κυριακίδης) Αθανασιάδης,Δικταπανίδης,Μουλαδάκης,Χατζησαββίδης,Δημητριάδης,
    Αρβανιτάκης,Δροσίδης(59΄Χαρέμι),Χριστοφορίδης(72’ Καζάκης),
    Παυλίδης Γ,Γκουζής,Παυλίδης Δ
    Φάσεις του αγώνα:

Στο 6ο λεπτό: Μακρινό σουτ από τον Κερασίδη θα μπλοκάρει εύκολα ο Αθανασιάδης.

Στο 21ο λεπτό: Διαγώνιο σουτ του Δ. Παυλίδη  έξω από την περιοχή, χωρίς δυσκολία θα μπλοκάρει ο Βέργος.

Στο 25ο λεπτό: Ωραία προσπάθεια των γηπεδούχων που θα κυκλοφορήσει την μπάλα με τελικό αποδέκτη τον Ασλανίδη ο οποίος θα σουτάρει από πλάγια θέση χωρίς τύχη όμως.

Στο 33ο λεπτό: Αντεπίθεση των φιλοξενούμενων με τον Γκουζή να βγαίνει σε θέση τετ α τετ και τον Βέργο να πραγματοποιεί μεγάλη επέμβαση.

Στο 44ο λεπτό: Εκτέλεση φάουλ του Κερασίδη από μακρινή απόσταση, μπλοκάρει με υπερένταση ο Αθανασιάδης.

Στο 45ο λεπτό: Ο Γεωργιάδης τροφοδοτεί  με τακουνάκι τον Μιχαλάκη μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ του τελευταίου περνάει άουτ.

Στο 49ο λεπτό: ΓΚΟΛ!  Πανέμορφος συνδυασμός των παικτών της Πετρούσας με τον Γεωργιάδη να κάνει την κάθετη μπαλιά   για τον Παπαδόπουλο ο οποίος θα πλασάρει μέσα από την περιοχή για το 1-0.

Στο 51ο λεπτό:  Ο Κερασίδης θα εκτελέσει ένα φάουλ για τον δεύτερο δοκάρι που βρίσκεται ο Κότιος  αφύλακτος αλλά το σουτ  του αποκρούει σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

Στο 62ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία για τους μαυραετούς με τον Γεωργιάδη  που βρίσκεται στην πλάτη της άμυνας και πλασάρει, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Στο 79ο λεπτό: Σουτ του Κερασίδη θα μπλοκάρει ο Αθανασιάδης.

Στο 83ο λεπτό:  Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη να ισοφαρίσει όταν ο Δικταπανίδης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και ο Βέργος έκανε την απόκρουση του αγώνα.

Στο 86ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Ο Ξενίδης στην εκτέλεση του κόρνερ από τα αριστερά και ο Ζεδαμάνης θα πηδήξει ψηλότερα από όλους και με καρφωτή κεφαλιά κάνει το 2-0.

Στο 87ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Πριν προλάβουν να κοπάσουν οι πανηγυρισμοί  ήρθε και το 3ο γκολ για την Δόξα με τον Ασλανίδη να κερδίζει τις κόντρες  και να πλασάρει μετά από μπαλιά του Καραγιαννίδη

Στο 88ο λεπτό: ΓΚΟΛ! Οι φιλοξενούμενοι θα κερδίσουν πέναλτι το οποίο θα εκτελέσει ο Γ Παυλίδης για το τελικό 3-1.