21 Οκτωβρίου 2013

Δόξα Πετρούσας 2013-2014: ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ - ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ 1-1

Γράφει ο Γιώργος Κ. Κότιος.

Με τον 1 βαθμό στις αποσκευές της έφυγε η Δόξα Πετρούσας από το Δημοτικό στάδιο Χρυσούπολης. Η ομάδα μας δεν έπιασε υψηλή απόδοση όπως τα προηγούμενα παιχνίδια, αν εξαιρέσουμε το δεύτερο ημίχρονο που δημιούργησε κλασικές ευκαιρίες (κυρίως μετά το 70ʼ ) και συνυπολογίζοντας ότι ο Νέστος από το 36ʼ έπαιζε με παίχτη λιγότερο λόγω αποβολής του Δεσύλα με δεύτερη κίτρινη.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας δεν μπήκε καλά. Έκανε κάποια αδικαιολόγητα λάθη και έτσι ο Νέστος βρέθηκε να προηγείται στο σκορ με 1-0 μετά από σουτ του Μαχαιρούδη. Ο Νέστος συνέχισε να είναι πιο απειλητικός στον αγώνα, όμως μετά την κόκκινη στο 36ʼ οι ελπίδες αναπτερώθηκαν. Στη συνέχεια η ομάδα μας προσπάθησε να πάρει τα ηνία του αγώνα, με αποτέλεσμα οι Καβαλιώτες να γίνουν πάρα πολύ απειλητικοί στις αντεπιθέσεις .
Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίχτες του Μπάμπη Καζεπίδη μπήκαν δυνατά όμως χάσανε κάποιες ευκαιρίες κι έτσι δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν γρήγορα. Ο αντίπαλος από την μεριά του προσπαθούσε να σπάσει το ρυθμό, για να κρατήσει το γκολ που πέτυχε. Από την στιγμή όμως που έγινε το σχήμα επιθετικό ανέβηκε κατακόρυφα η απόδοση, χάθηκαν μοναδικές ευκαιρίες, ωστόσο αυτή η υπεροχή καρποφόρησε στο 93ʼ με τον Χατζίεφ και έτσι γράφτηκε το τελικό 1-1 .
  • ΝΕΣΤΟΣ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗΣ (Θάνος Χατζηαθανασίου) Αμουτάκης, Γαμβρέλης, Αϊβάζογλου, Ελευθεριάδης, παυπακάκης, Μανούσος(75ʼΤσάκωνας),  Κατρανάς(63ʼΤσομπανόπουλος),  Τσέκος, Μαχαιρούδης, Δεσύλλας Τσοσκούν(85ʼΠεχλιβανίδης) .
    ΔΟΞΑΠΕΤΡΟΥΣΑΣ(Μπάμπης Καζεπίδης) Αποστολίδης, Κότιος Γ., Γιαννίκης, Πατένταλης, Κότιος Δ. Χατζίεφ, Στέρεφ, Παπαδόπουλος, Μουρατίδης(65ʼΜπακιρτζίδης),  Ουζούνογλου(54ʼΤσιακουρίδης), Παυλίδης(63ʼΣερέτης)
  • Φάσεις του αγώνα:
    7ʼ Ο Δεσύλας χάνει μοναδική ευκαιρία αφού σπάει το οφσάιντ.
    15ʼ ΓΚΟΛ σουτ του Μαχαιρούδη έξω από την περιοχή και το 1-0 .
    33ʼ σου του Μαχαιρούδη  άουτ.
    35ʼ κόρνερ του Χατζίεφ κεφαλιά του Μουρατίδη αποκρούει ο αμυντικός πάνω από την γραμμή.
    36ʼ κόκκινη κάρτα στον Δεσύλα δεύτερη κίτρινη  για την ακρίβεια  για επικίνδυνο παίξιμο  .
    43ʼ πλασέ του  Τσέκου από 40 μέτρα εκτός εστίας ο Αποστολίδης η μπάλα άουτ.
    44ʼ αντεπίθεση του Νέστου σε πλεονεκτική θέση ο Μαχαιρούδης ο Αποστολίδης σώζει.
    47ʼ σουτ του Χατζίεφ η μπάλα κόρνερ.
    48ʼ ʽʼβολίδαʼʼ του Μουρατίδη από  πλάγια δεξιά θέση ο τερματοφύλακας σε σωστή θέση σώζει.
    65ʼ σέντρα του Στέρεφ από δεξιά κεφαλιά από τον Σερέτη μεγάλη ευκαιρία άουτ.
    84ʼ σέντρα του Γιαννίκη από δεξιά η μπάλα στην καρδιά της άμυνας  κεφαλιά του Τσιακουρίδη λίγο άουτ .
    86΄ σουτ εξ επαφής του Πατένταλη έξω από την μικρή περιοχή  η μπάλα πάνω από τα δοκάρια.
    89ʼ τετ α τετ του Τσιακουρίδη το πλασέ του αποκρούει  ο τερματοφύλακας.
    93ʼΓΚΟΛ γέμισμα  στη περιοχή  του Νέστου  πρώτη κεφαλιά του Πατένταλη  δεύτερη από τον Χατζίεφ και η λύτρωση 1-1